Karabağlar İlkkurşun Lisesi
Hoş Geldin İlkkurşun Lisesi Öğrencisiysen Ve Henüz Üye Olmadıysan Biran Önce Aramıza Katılı Tüm Mezun Ve Öğrenci Arkadaşlarımızı Aynı Çatı Altında Toplamamıza Sende Bir Katkıda Bulun...

Join the forum, it's quick and easy

Hoş Geldin İlkkurşun Lisesi Öğrencisiysen Ve Henüz Üye Olmadıysan Biran Önce Aramıza Katılı Tüm Mezun Ve Öğrenci Arkadaşlarımızı Aynı Çatı Altında Toplamamıza Sende Bir Katkıda Bulun...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» FLAŞ FLAŞ FLAŞ !!! Danıştay Katsayının Kaldırılması Kararını Onaylamadı
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Kas. 25, 2009 4:16 pm tarafından Admin

» YENİ ASIR GAZETESİNDE OKULUMUZU TANITAN HABER
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyPtsi Kas. 23, 2009 1:29 pm tarafından İlkkurşun Bot

» 2010 YGS - LYS Takvimi
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyPtsi Kas. 02, 2009 1:52 pm tarafından Admin

» MESLEK LİSELİLERE İSTER YGS İSTER LYS PUANI
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 11:18 pm tarafından Admin

» LYS PUANLARI
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 11:17 pm tarafından Admin

» LYS SINAV Süreleri
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 11:16 pm tarafından Admin

» YGS PUAN TÜRLERİ
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 11:16 pm tarafından Admin

» YGS'DE 160 SORU 160 DAKİKA
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 11:15 pm tarafından Admin

» YENİ SİSTEMDE OKULDAN KAÇ PUAN ALINACAK?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 11:14 pm tarafından Admin

» ÖSS'de Yeni Sistem
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 12:10 pm tarafından Admin

» ÖSS TERCİH FORMLARI
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 22, 2009 12:08 pm tarafından Admin

» Okulumuza Kayıt İçin Gerekenler
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyPerş. Tem. 09, 2009 5:50 pm tarafından Admin

» 2009 ÖSS Soruları ve Yanıtları
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:40 pm tarafından Admin

» ÖSS ile ilgili belgelerimde, adımla/soyadımla/adresimle ilgili bir eksiklik var. Ne yapmam gerekir?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:39 pm tarafından Admin

» Başvurma Belgelerimin ekinde lise diplomam yok. Ne yapmam gerekir?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:38 pm tarafından Admin

» ÖSS ücretini ödediğimi gösteren banka dekontumu kaybettim. Sınava girebilir miyim?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:38 pm tarafından Admin

» ÖSS'de hangi durumlarda puan kesiliyor (puan indirimi yapılıyor)?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:37 pm tarafından Admin

» Adresim değişti. Yeni adresimi nasıl bildireceğim?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:37 pm tarafından Admin

» Benim istediğim sınav merkezinden başka bir sınav merkezine atamam yapılmış. Neden?

» Yurtdışında okumak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 12:36 pm tarafından Admin

Kimler hatta?
Toplam 30 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 30 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 33 kişi Çarş. Tem. 03, 2024 1:03 pm tarihinde online oldu.
Duyuru
Bu Forum Sayfasının İlkkurşun Lisesi İle Uzaktan Yakından Alakası Yoktur. Sadece Öğrenci Ve Mezunlarının Toplanması İçin cHndGn Tarafından Hazırlanmıştır. Her Mesajın İçeriginin sorumlulugu Yazan Kişiye Aittir
Istatistikler
Toplam 44 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: erhanxd

Kullanıcılarımız toplam 207 mesaj attılar bunda 106 konu

Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek

Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek Empty Ortaöğretim Başarı Puanı Düşürülecek

Mesaj tarafından Admin Ptsi Mayıs 04, 2009 10:41 pm

2009 ÖSS değişikliğini SABAH'a anlatan Özcan, sınav başarısını yüzde 21 etkileyen ortaöğretim başarı puanını aşağıya çekerek katsayı engelini azaltacaklarını söyledi..

2009 yılı Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği değişikliği YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan SABAH'a açıkladı. Üniversite yerleştirme puanında yüzde 21 katkısı olan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) aşağı çekilerek katsayının etkisi azaltılacak. YÖK Genel Kurulu 2009 ve 2010 yılında yapılacak ÖSS değişikliği için perşembe günü karar verecek. Son toplantıda 2010 yılında yapılacak yeni sınav sistemiyle ilgili öneriyi tartışmaya açan YÖK, yarın yapılacak toplantıda da 2009 yılında yapılacak değişikliği belirleyecek. Toplantı öncesi SABAH'a konuşan Özcan 2009 yılı ÖSS'de yapmak istedikleri değişikliği şöyle anlattı:

YÜZDE 5'E İNEBİLİR
"Yüzde 21 katkısı olan ortaöğretim başarı puanını değiştireceğiz. Bunu aşağı çekmek istiyoruz. Çünkü bu puan hesaplanırken çocuğun sınıftaki başarısı, diğer öğrencilerin başarısı, okulun başarısı gibi çocuğun başarısının dışındaki bir çok etken hesaplanıy o r . Onları çıkarmak istiyoruz. Bunu yaparsak çocuğun kendi başarısı ortaya çıkacak. Eğer başarılıysa, alıp puanı istediği yere gidecek." AOBP'nin ne kadar aşağı çekileceğine YÖK üyeleri karar verecek. Özcan, "Üniversiteye yerleştirmede ortaöğretimin yüzde 21 olan katkısını Kurul'daki duruma göre aşağı çekeceğiz. 10-15 hatta 5 olabilir. Ben 2'ye inmesini isterim, hatta sıfıra, ancak kanun olduğu için kaldıramayız" dedi. AOBP'nin aşağı çekilmesi alanları dışında programları tercih eden öğrenciler için uygulanan düşük katsayı sistemini değiştirmeyecek. AOBP'nin ÖSS'ye yüzde 21 katkısı yüzde 10'a çekildiği takdirde (0.3), (0. Cool çarpanları yine kullanılacak, ancak AOBP katkı oranı aşağı çekildiği için etkisi azalacak. Puanlar birbirine yaklaşacak.

MESLEK LİSELİ YAŞADI
Uğur Dershaneleri ÖSS Kooridanatörü Turgay Polat, AOBP'nın aşağı çekilmesinin başarılı öğrencilerin katsayı problemine takılmadan istediği bölüme girmesinin önünü açacağını söyledi. Polat şu örneği verdi: "Bir genel lise, bir meslek lisesinden iki öğrenci düşünelim. İkisinin de ÖSS puanı 300, AOBP'si 100 tam puan olsun. Bu iki öğrenci de bilgisayar mühendisliği tercih ettiğinde normal lise öğrencisinin yerleştirme puanı (0.8 katsayı ile çarpıldığı için) 380, meslek liseli öğrencinin yerleştirme puanı ise (0.3 katsayı ile çarpıldığı için) 330 oluyor. Arada 50 puanlık bir fark oluşuyor. Ortaöğretim başarı puanının katkısı yüzde 21'den yüzde 10'a düşürülürse normal liseli öğrenci 330, meslek liseli öğrenci ise 315 puan alır ve arasındaki puan farkı 15'e düşer."
Admin
Admin
Admin

- Similar topics